Je dokázáno, že moderní vztahy vydrží o hodně kratší dobu, než tomu bylo kdysi. Zajímá vás, co je za tím? Důvod vás opravdu překvapí.
Občas to v dnešní době vypadá, že čím kratší dobu jste v dlouhodobém vztahu, tím je to přirozenější a normálnější. Skutečně odzvonilo lásce na celý život? A kde se ztratilo staré známé – v dobrém i zlém? Podařilo se nám odhalit, proč to v současných vztazích takhle funguje.
Moderní vztahy jsou o hodně náročnější
Vysoké očekávání, idealistické představy a touha po dokonalosti. Chceme, aby náš partner byl laskavý, chápavý, milující, sexy, skvělý kamarád a zároveň obdivovatel. Ano, všechny tyto atributy by v našich očích měla splňovat jediná osoba. Když se na to ale podíváte střízlivě, myslíte si, že je to reálné? Představa je to sice skvělá, ale spíš pro filmové plátno než skutečný život. Právě takový postoj vytváří totiž neuvěřitelně velký tlak na partnera a jeho vztah vůči vám. Je přirozené, že hlavně v začátcích randění chceme být pro toho druhého tím nejlepším. Ale přehnaná touha po dokonalosti většinou, než se dostanete ke statusu zadaný, končí o hodně dřív rozchodem. ”Takový tlak totiž ustojí opravdu málokdo. Příliš vysoké nároky na vaši polovičku ji dělají o hodně zranitelnější a v podstatě snižují sebevědomí partnera. A to opravdu není nejlepší cesta ke světlé budoucnosti,” vysvětluje Mgr. Martin Miler, klinický psycholog.
Zkuste se zamyslet, co je opravdu důležité
Hned na začátku vztahu je dobré si definovat jasná pravidla. Víte, co od toho očekáváte, co můžete tomu druhému nabídnout a co chcete dostat. Poté je důležité už jen najít kompromis, jak své představy skloubit. Vždy když ale budete něco od toho druhého chtít, zkuste se nejdřív zamyslet nad tím, co děláte pro váš vztah vy sami. „Občas je opravdu základem začít od sebe, tvrdí Mgr. Martin Miler,”klinický psycholog. Věřte nám, že když uberete z nároků, bude se vám žít o hodně snáz. Vždyť kdysi lidé uvažovali o hodně jednodušeji a jejich manželství tedy rozhodně neměla krátkodobou ”trvanlivost”. Asi na tom něco bude, nemyslíte?