Sobotka: Řecku musíme pomáhat. Tsipras: Češi, i vás čekají sankce

Alexis Tsipras ve čtvrtek upozornil, že Řecko čelí nepřiměřené migrační zátěži. Nemůže ji nést samo, apeloval řecký premiér. A rýpl si do zemí, které odmítají podílet se solidárně na rozdělení „uprchlického břemene“. Na mysli měl i země V4 včetně Česka. Varoval je, že jim mohou hrozit sankce. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při interpelacích ve sněmovně uvedl, že Řecko neplní své povinnosti, ale je třeba mu pomoci.
2617899-img-sobotka-tsipras-recko-cesko-uprchlici-imigranti-premier-v1

Řecký premiér Tsipras ve čtvrtek v Athénách prohlásil, že jeho země čelí migrační zátěži, která není přiměřená jeho možnostem. Řekl ale, že se v chování k uprchlíkům Řecko drželo „hodnot a kultury“, které jsou jiným evropským státům „bohužel cizí“.

Tsipras znovu upozornil, že některé země odmítají solidárně sdílet břímě formou přijímání uprchlíků na svých územích. „Doufáme, že EU výslovně uzná, že Řecko nemůže tu zátěž nést samo. To znamená spravedlivé rozdělení břemene. Existují sankce pro ty, kteří nerespektují Evropskou úmluvu,“ dodal Tsipras, podle kterého musí dojít k urychlenému přerozdělení uprchlíků mezi všechny státy EU, a to i těch z Turecka.
Tusk: Ekonomičtí migranti, nejezděte do Evropy

Tsiprasova kritika míří hlavně na země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), jež jsou proti systému kvót pro rozdělení uprchlíků. Tsipras na rozdělení uprchlíků apeloval po schůzce s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, kterého přivítal v Athénách.

Tusk přitom vyzval, aby ekonomičtí migranti již dál nejezdili do západní Evropy a nevyužívali k tranzitní cestě balkánské státy. „Chci apelovat na všechny potenciální nelegální ekonomické migranty, ať jsou kdekoli: Nejezděte do Evropy. Nevěřte převaděčům. Neriskujte své životy a svoje peníze. Je to všechno k ničemu. Řecko nebo jakákoli jiná evropská země již nebudou tranzitní zemí. Schengenská pravidla znovu vstoupí v platnost,“ vzkazuje migrantům Tusk.
Sobotka: Balkánskou trasu je nutné uzavřít

Premiér proti premiérovi. Sobotka si rýpl do Řecka, Tsipras i do Česka.

Picture 1 of 17

K současným problémům migrace se vyjádřil na úvod čtvrtečních ústních interpelací na předsedu a členy české vlády ve sněmovně premiér Bohuslav Sobotka. „Jsem rád, že se atmosféra změnila. Dnes je to priorita celé EU – ochrana vnější schengenské hranice,“ míní. Sobotka upozornil na to, že je v tuto chvíli kritickým místem mořská hranice mezi Tureckem a Řeckem. „Dohodli jsme se s Turky, že by Turecko mělo přijmout aktivní opatření k zamezení obchodu s lidmi,“ upozornil s tím, že Turecko i Řecko především musí plnit své závazky.

„Víme, že Řecko neplní své povinnosti,“ uvedl český premiér ve sněmovně. Podle Sobotky proto roste naléhavost k uzavření migrační trasy v oblasti západního Balkánu. „Abychom vyslali jasný signál těm, kteří obchodují s lidmi, kteří vytváří nereálné naděje, co všechny uprchlíky v Evropě čeká,“ pokračoval Sobotka s tím, že má jít také o jasný signál ekonomickým uprchlíkům, aby nechodili do Evropy. Tak, jak ostatně dnes vyzval i Tusk. „30, 40 a někdy až 50 procent tvoří lidé, kteří přicházejí do Evropy z ekonomických důvodů,“ dodal Sobotka.

„Balkánskou trasu je nutno uzavřít, vedle toho je třeba pomoci Řecku,“ poznamenal Sobotka. Byl by rád, kdyby Evropa poskytla podporu zemím západního Balkánu, které mají vůli chránit své hranice.

Sobotka prý chápe, že uzavřením hranic Makedonie, Srbska a dalších států dojde v Řecku k nepříjemné situaci. „Je jasné, že v příštích týdnech budou uprchlíci zůstávat v Řecku. Musíme Řecku pomoci,“ apeloval Sobotka. Pomocí však myslel humanitární pomoc a také pokračující tlak na Turecko, aby nejen nepouštělo ekonomické migranty dál, ale aby také přijímalo neúspěšné žadatele o azyl zpět.

Komentář