Kde máte účet? Babiš chce nový registr

záøí 2015

Jen co vládní většina za týden protlačí sněmovnou elektronickou evidenci tržeb, čeká poslance další novinka z dílny ministra financí Andreje Babiše (ANO). Znovu půjde o evidenci, tentokrát ovšem ne tržeb, ale účtů. Návrh, se kterým jde Babiš ve středu na vládu, počítá s tím, že by měl stát přehled o účtech všech fyzických i právnických osob. Ministr tak chce zefektivnit boj s daňovými úniky. Nejkontroverznější opatření, tedy že by bylo možné sledovat i zůstatky na účtech, z návrhu po kritice vypadlo.

záøí 2015

Finanční a celní správa, orgány činné v trestním řízení, zpravodajské služby a Finanční analytický útvar ministerstva financí. To jsou instituce, které by po zavedení centrální evidence účtů mohly jediným dotazem zjistit, kde má účet jaká fyzická či právnická osoba. Právě tyto informace totiž podle ministerstva financí mohou pomoci zjistit pohyb peněz získaných podvody.

Poslanci tak budou po centrálním registru přestupků, zákonu o prokazování původu majetku nebo elektronické evidenci tržeb rozhodovat o dalším registru, který vzniká pod současnou vládou. I když se o návrhu, který před několika měsíci vracela Babišovi k dopracování Legislativní rada vlády, povede ve sněmovně jistě živá diskuze, nejkontroverznější novinku už neobsahuje.

Babiš totiž původně chtěl, aby registr centralizoval nejen údaje o samotné existenci účtů, ale i o tom, kolik je na nich peněz. S tím, aby v evidenci byly i údaje o zůstatcích a pohybech na účtech, ale nesouhlasila Česká národní banka, bankovní asociace, ani pravicová opozice.

Podle konečného návrhu bude mít stát přehled o účtech všech fyzických i právnických osob a mimo jiné bude jasné, jak dlouho daný účet existoval. A jak konkrétně to bude fungovat? Účty, které mají v bankách a záložnách fyzické i právnické osoby, se budou centrálně evidovat a data o nich se minimálně jednou denně aktualizují. Do evidence přitom budou moci nahlížet daňové orgány a orgány činné v trestním řízení, zpravodajské služby i Finanční analytický útvar ministerstva financí.

Banky: Pozor na únik citlivých dat

Evidence, která má zefektivnit potírání s daňové kriminality a podle Babiše pomůže například v boji proti praní špinavých peněz nebo financování terorismu, umožní oprávněným institucím jediným dotazem zjistit, kde má či měl účet subjekt, o který se zajímají. V současné době kvůli tomu musejí obesílat desítky bank a záložen. Například pokud dnes chce policie zjistit majitele bankovního účtu, musí oslovit všechny finanční instituce na trhu, kterých je téměř 80. A vyřízení pak trvá v lepším případě týdny.

Původně měla být centrální evidence spuštěna už od začátku letošního roku. To ale ministr financí nestíhal a návrh mu pak navíc vrátili vládní legislativci. Pokud se novinka nezasekne v legislativním procesu, mohla by začít platit nejdříve v druhé polovině letošního roku.

Už předloni před návrhem varovala Česká bankovní asociace, která se obávala možného zneužití dat klientů. „Úřady již nyní dostávají data o klientech, na která mají ze zákona nárok, ale pod kontrolou bank, které mají povinnost chránit data svých klientů. Důsledkem zavedení centrálního registru účtů by bylo, že z bank by každý den odcházela informace o účtech všech klientů. Jinými slovy, v centrálním registru by se objevovala data i o těch klientech, na něž se nikdo oprávněný neptá ani nikdy ptát nebude, a těch je naprosto drtivá většina,“ varovala tehdy asociace.

Ta po vypořádání připomínek svou kritiku zmírnila, nicméně obavy stále zůstaly. „Souhrnně považujeme tento návrh v jeho stávající podobě za technicky proveditelný. Upozorňovali jsme však také na to, že by měly být posíleny kontrolní mechanismy, jak nakládají oprávněné osoby s informacemi v této databázi obsaženými“.

Například ministerstvo vnitra je ale přesvědčeno, že díky tomu, že evidence nebude obsahovat údaje o zůstatcích na účtech, se riziko úniku citlivých informací výrazně snížilo.

Dá se mimochodem očekávat, že právě to bude jedna z hlavních otázek opozice. Totiž zda se k datům nebudou moci dostat lidé z okolí Andreje Babiše.

Komentář