Po šesti měsících od posledního nezdaru raketa Falcon 9 úspěšně odletěla s nákladem na oběžnou dráhu a její první stupeň se o něco později v pořádku vrátil na místo startu.
Americká soukromá společnost SpaceX dnes v brzkých ranních hodinách úspěšně vyslala do vesmíru raketu Falcon 9. Raketa o délce 70 metrů s devíti motory Merlin odstartovala z floridského Mysu Canaveral, na nízkou oběžnou dráhu se dostala ve tři hodiny ráno středoevropského času.
SpaceX v čele s Elonem Muskem má důvod k oslavě. Poslední raketa vyslaná do vesmíru v červnu tohoto roku dvě minuty po startu explodovala i s nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Důvodem byly nedostatečně odolné vzpěry, které držely nádrž s tekutým kyslíkem. Držáky měly vysoké zatížení dle výrobce vydržet, ale bohužel se tak nestalo a pro nový let musely být vyměněny za jiné.
Společnost SpaceX si dávala záležet na každičkém detailu. Podle původního plánu měl start rakety proběhnout již v pondělí, musel se však o jeden den odložit, aby měl první stupeň nosné rakety větší šanci na úspěšné přistání.
Po startu první stupeň rakety uskutečnil brzdící zážeh a po chvíli se v pořádku vrátil zpět na místo odpálení pro opakované použití. Tímto způsobem bude možné do budoucna snížit náklady spojené s lety do vesmíru. Běžně se totiž první nosná raketa nechá po odpálení spadnout na zem nebo do oceánu.
Snímek s dlouhou expozicí zachycující vzlet rakety SpaceX Falcon 9 (vlevo) a návrat prvního stupně rakety (vpravo)
První Falcon 9 se vydala do vesmíru v roce 2008, tentokráte na oběžnou dráhu odvezla celkem jedenáct malých komerčních satelitů Orbcomm. S nově dosaženým milníkem by se mohla obnovit spolupráce NASA a SpaceX, která zvažuje, že by se už v únoru znovu pokusila o vynesení vesmírné nákladní lodi se zásobami pro ISS už příští rok v únoru.