REPORTÁŽ O co vlastně jde v současné uprchlické krizi? A máme se islamistů bát už i v Čechách? Na tyto dotazy a mnohé další odpovídal v ostravském Knihcentru Lukáš Lhoťan, který ve svých 15 let nejprve konvertoval k islámu a po studiích v Německu a USA se stal významným členem muslimské komunity v Čechách. V roce 2012 se ale vrátil ke křesťanství. Od zmíněné doby pak vydal o nebezpečí islámského radikalismu, který blíže poznal, několik publikací a začal s tímto tématem objíždět republiku.
Lhoťan: Němci nemohou příval uprchlíků zvládnout
Podle názoru nejznámějšího českého exmuslima je bláhové se domnívat, že by se migranti přizpůsobili evropskému stylu života, když přicházejí z jiné kultury a z prostředí, kde se léta zabíjelo. To prý platí zejména pro naše západní sousedy, kteří jich už přijali statisíce. „Často jezdím do Německa a hovořím tam s lidmi i místními politiky. Většina z nich říká, že vlnu běženců určitě zvládnou. Když se jich zeptáte, co když to tak nedopadne, jsou zmatení, nemají jinou alternativu. Navštívil jsem některé oblasti, kde žijí jen cizinci a měl jsem z toho celkem stísněný pocit. Jedná se o uzavřené komunity, kde Evropany neradi vidí. Němci si to ale vůbec neuvědomují,“ vysvětloval Lukáš Lhoťan. Jako příklad uvedl nedávnou událost z Regensburgu, kde výstavbu už čtvrté mešity nejprve zakázaly zpravodajské služby, protože se tam měla usídlit radikální větev islámu, proti opatrnému postupu státních institucí pak začali demonstrovat samotní němečtí obyvatelé města, příznivci strany Zelených, kteří to považovali za diskriminaci.
„Němci kvůli pocitu viny z II. světové války jsou velmi vstřícní k jiným národnostem a nechtějí je omezovat. Jenže, pokud se jim tam nastěhuje třetina Sýrie, nemohou to zvládnout, co už naznačovaly i jejich bezpečnostní orgány,“ konstatoval publicista.
Mladí Syřané bojovat mohou, jenže nechtějí
Z arabského světa máme očekávat ještě větší problémy
Lukáš Lhoťan není určitě optimistou ohledně vyřešení všech problémů mezi islámskými zeměmi na Blízkém východě a v Africe. Naopak zastává podobný, svérázný názor jako známý vědec Václav Cílek, že to horší nás teprve čeká. „Klimatologické a ekologické podmínky v těch státech jsou příšerné, lidé se nemají kromě trochy zemědělství a turismu jak živit a počet obyvatel horentně narůstá. My Evropané za kolonialismu jsme jim zajistili lepší životní podmínky a zdravotní péči, takže se snížila dětská úmrtnost. Jenže měli jsme tehdy také dohlédnout na to, aby něco udělali s populační explozí, protože teď se nemohou všichni uživit. Přelidnění a nízká ekonomická úroveň pak vede k fanatismu, jak k náboženskému, tak i politickému. Ani Egypt není už schopný se postarat o své vlastní lidi, a to ani v případě, kdyby se tam porodnost ihned zastavila. Myslím si, že Evropa nemá jinou možnost, než se obehnat zdí a zcela se uzavřít,“ zakončil své vystoupení Lukáš Lhoťan.