Nejdříve uzavřít Schengen, poté uprchlíky, kteří se do něj už dostali, jasně umístit a dalším přicházejícím říci, že nemůžou mířit do Evropy jen za ekonomickým zájmem. Takový je ve zkratce recept vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Pro Týden v politice dodal, že není možné, aby přicházeli do Evropy jen za německými sociálními výhodami.
Každý uprchlík by měl podle Babiše při vstupu do Schengenu jasně říct, kam míří. „Ne že ilegálně vstupují, pak tady bloudí a je z toho chaos. Podívejme se, co se děje v Maďarsku,“ poukázal. Diví se, že není okamžitě svolán evropský summit, který by řešil především způsob, jakým ubránit schengenskou hranici. „Možná zavést nějakou novou pohraniční stráž,“ zamyslel se vicepremiér. Postavit ale plot kolem celého Schengenu, jako to vyřešili v Maďarsku, nevidí reálně.
K názoru, že je třeba pod tlakem uprchlické vlny zapomenout na ideu schengenského prostoru bez hranic, se nedávno v sousedním Německu připojila i část politiků vládních křesťanských demokratů (CDU) Angely Merkelové. Hlasy volají po znovuzavedení hraničních kontrol. Přesto současný oficiální postoj zemi běžencům zcela otevírá.
Dalším z Babišových receptů je zřízení agentury, která by uprchlíkům zprostředkovala práci s ohledem na fakt, že máme v současnosti přibližně 100 tisíc volných míst v ČR. „Když k nám mají přijít ekonomičtí uprchlíci, musí se to vědět dopředu a okamžitě by měli jít do práce. A pokud u nás skončí s prací, měli by se pravděpodobně vrátit, odkud přišli. Ale není možné, abychom je připojili na naši sociální podporu, to není možné,“ pronesl.
Babiš znovu zopakoval, že kardinální potíž je už v samotných trasách pašeráckých lodí. „Problém vzniká už tam, kde pašeráci nakládají lidi na lodě,“ míní s tím, že proti lodím by se mělo vojensky postupovat. Pašeráci lidí mají své spojky v Itálii a Řecku a Babiš masivní příliv uprchlíků vnímá jako bezpečnostní hrozbu.